Blog

O nás

beltane první máj

Beltane – první máj pokeltsku (a dle wicca) aneb tvé sny se začínají zhmotňovat

Dnes vám s největší radostí představím Beltane! Starobylý festival, který si ale i v naší moderní době nachází stále více příznivců. A to především těch, které zajímá magie, starověké tradice a festivaly a souznění s přírodou a jejími cykly.

V dřívějších dobách byli lidé spjati s přírodou mnohem více, než my dnes. Aby ne, záleželo na ní jejich živobytí a jejich životy! Proto se starověcí Evropané zajímaly o její cykly a každý významný bod roku uměli náležitě ocenit a oslavit.

Kdy slavíme Beltane?

Beltane vychází z keltských tradic, první záznamy o něm máme z 11. století ale je pravděpodobné, že se slavil už dlouho předtím, a to především ve Skotsku, Irsku a dalších oblastech osídlených Kelty. Není náhodou, že dnes slavíme první máj a čarodějnice. Starověcí Římané zase žili velkými slavnostmi zvanými Floralis, na počest Flory, bohyně rostlin a plodnosti. Pořádala se při nich divadelní představení, hry a utkání, hodovalo se a hýřilo, a to několik dní, někdy kolem 28. dubna.

Keltové vyznávali dvě hlavní období roku: zimní období a letní období. A právě letní období začínalo Beltainem (zimní potom Samhainem). Věřilo se mimo jiné, že během těchto dvou významných dní je hranice mezi světem živých a světem neživých nejtenčí, proto dodnes slavíme na Samhain Halloween a fanoušci knih a série Outlander určitě vědí, že se hlavní hrdinka Claire “propadla” do minulosti právě během večerních oslav Beltainu.

Protože je Beltane prvním dnem letní sezóny, slavící příchod teplejších dní a nového života, dovedete si představit, že je to pořádně veselý a bouřlivý svátek. Byla to po dlouhém zimním období první velká příležitost se společně sejít a místo sezení doma venku oslavovat. Dle wiccanského kalendáře jde o den přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem, je tedy jedním z osmi sabatů v roce. Slaví se obvykle 1. května, alespoň tedy na severní polokouli. Na jižní polokouli většinou 1. listopadu.

Beltane a Keltové

Pro Kelty to tedy byl jeden z jejich čtyř sezónních festivalů – Beltane [baltana], irsky Bealtaine – označoval příchod léta. Ve Skotsku se dodnes řádně slaví, například v Edinburghu, a to už v předvečer, tedy 30. dubna, velkou kulturní akcí Edinburgh Beltane Fire Festival. (Kdo viděl seriál Men in Kilts jistě ví, jak veselé a bouřlivé takové oslavy Beltanu mohou být).

Název festivalu je pravděpodobně odvozen od keltských slov pro oheň a slunečního boha. Oheň má během oslav vůbec obrovský význam. Lidé se scházejí u velkého ohně, kolem kterého tančí a dokonce přes něj skáčou. S Beltane je spojena i celá řada zvyků a rituálů, které měli chránit lidi, dobytek a úrodu před nemocemi, zlem a jinými újmami. Dále zajistit mládí, krásu a lásku. Byl to například čas vyhnat dobytek na jejich letní pastviny, druidové proto zapálili dva ohně a zvířata mezi nimi musela projít, aby byla ochráněna před nemocemi.

Májka (May Day Pole)

Asi nejznámějším symbolem Beltane je májka, kterou dodnes vztyčuje i spousta vesnic a měst v Čechách a na Moravě. Často je zdobená květinami a větvičkami jako symboly znovuzrození a růstu a také barevnými stužkami. Přesný původ májky není jasný, ale nejrozšířenější je teorie, že jde o symbol mužství a jeho prolínání se ženstvím, jejich spojení, spojení boha a bohyně. Kolem májky se tančí a oslavuje.

Beltane je vůbec velice vášnivým svátkem. Dříve sešlosti kolem ohně sloužili stejnému účelu, jako dnešní diskotéky – mladí lidé strávili celý den sběrem květin a zkrášlováním protože věděli, že během slavností dojde na výběr protějšků a párování. Jsou to oslavy lásky, zábavy, plodnosti, sexuality, závazku a hojnosti. Oslavy návratu vitality, živosti a života.

Spiritualita o Beltanu

Ze spirituálního hlediska je Beltane úplně nádherným obdobím! Jaro je na vrcholu (pokud tedy nežijete v Jablonci či jinde na severu a v horách, jako já…), objevují se náznaky léta. Energie jsou mocné a existuje velká pravděpodobnost početí plnění tvých tužeb! Tvé sny a přání rostou a sílí a konečně se začnou zhmotňovat do reality. Můžete si udělat takový rituál: do krabičky nebo pytlíčku vložte věci, které symbolizují to, co byste si přáli v nadcházející letní sezóně získat nebo zažít a to potom zakopejte na zahradě nebo někam bezpečně uložte. Můžete také vykonat rituály nebo kouzla pro růst, štěstí či lásku.

Po dlouhých zimních měsících se můžeme znovu spojit s přírodou. Cítíme radost a vášeň. Nový život. Oslavujeme Zemi.

Jak Beltane oslavit?

Dnes většina z nás žije ve městech a nemusí se bát, jestli jejich krávy zůstanou zdravé, takže si oslavy Beltanu můžeme trochu upravit a zmodernizovat. Vyznavači wicca jsou skvělí v tom, že jsou velmi tolerantní a zdůrazňují individualitu, tedy to, že si to každý má udělat tak, jak to cítí a jak je to pro něj nejlepší. Nemusíte přímo skákat přes oheň a tancovat celou noc – i když samozřejmě můžete! Ale co se zamlouvá vám?

Krystaly, přírodniny, barvy, aktivity a jídla spojená s oslavami a obdobím Beltane:

Krystaly: především růženín, jako symbol lásky. Malý růženín můžete v tuto dobu věnovat někomu, koho máte rádi a kdo si ho podle vás zaslouží, aby mu pomohl překonat úskalí, kterým čelí. Dále sluneční kámen, smaragd, granát a růžový turmalín. Pomůžou vám otevřít srdce, zbavit se stresu a vyléčit nedořešené emoce. Můžete je nosit při sobě, použít při meditaci nebo jakkoliv jinak.

Květiny jsou obrovskou součástí Beltanu. Vyzdobte si dům květinami, které právě kvetou! Můžete ale použít také kapradí a růže, i ty se ke svátku moc hodí. Dále větvičky hlohu a břízy, nebo jakékoliv čerstvé listy, které najdete. Z květin, které najdete si můžete uplést věneček nebo se jimi jinak ozdobit.

Zelená barva je nyní důležitá, protože znázorňuje růst a všechnu zeleň, kterou kolem sebe konečně zase máme. Dále barva červená, která je symbolem lásky, vášně a touhy.

Z vůní můžete sáhnout po růži a vanilce, obě jsou pro období lásky jako stvořené.

Aktivity: můžete tančit kolem májky, slavit a tančit kolem ohně, nebo i slavit komorněji. Snažte se strávit čas se svými nejbližšími, dejte prostor rodině, lásce. Můžete se jít projít, udělat si piknik, uvařit si a vychutnat dobré jídlo. Můžete je dokonce obdarovat malými dárky, do kterých jste vložili dobré úmysly a “kousek vašeho srdce”. Pokud máte chuť, založte bylinkový záhon, nebo aspoň truhlík. Pokud máte partnera, můžete se spolu večer věnovat něčemu pikantnějšímu. Čas je pro to jako stvořený.

Jídlo: pro Beltane jsou typické ovesné vločky, které jsou symbolem štěstí. Takže si je můžete řádně vychutnat! Nabízí se vločková kaše k snídani, můžete si upéct vločkové sušenky, buchtu, nebo tradiční keltský banoch. Hodí se jíst a pít mléčné výrobky, ale i jejich alternativy, jako je mandlové či ovesné mléko. Můžete se vydat na piknik, tak oceníte jak jídlo, tak přírodu. Nebo si jídlo vychutnejte venku u ohně.

Tak co, přesvědčila jsem vás, že první máj je mnohem víc, než jen líbání se pod rozkvetlou třešní? Oslavte ho letos pokeltsku. Oslavte svátky lásky a radosti, oslavte Beltane!

Požehnaný Beltane!

S láskou,

vaše Barbie Leia

Kolo roku – další keltské/wicca/pohanské oslavy:

Litha – letní slunovrat

Lughnasadh – první sklizeň

5 názorů na “Beltane – první máj pokeltsku (a dle wicca) aneb tvé sny se začínají zhmotňovat”

  1. Pingback: Letní slunovrat - Litha - Midsummer - Svatojánská noc • Onyx Fox

  2. Pingback: Vše o svátku Lughnasadh/Lammas a jak jej slavit i v dnešní době • Onyx Fox

  3. Pingback: Mabon - Podzimní rovnodennost - oslavujeme konec léta a začátek podzimu • Onyx Fox

  4. Pingback: Samhain - keltský původ Halloweenu • Onyx Fox

  5. Pingback: Yule - zimní slunovrat a pohanský původ Vánoc - Onyx Fox

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výborně! Email už je na cestě 💌


Zkontroluj svůj inbox a složku hromadné.

Důležité!

Je možné, že email s kuponem přijde do složky HROMADNÉ/Promotions. Aby sis byla jistá, že nezmeškáš žádné další výhodné nabídky a dárečky, přesuň můj email do inboxu a ulož si adresu.