Blog

O nás

flow state a jak do něj vstoupit

Flow state: jak se dostat do zóny génia a akcelerovat výsledky své práce

Jak se dostat do onoho kýženého “flow state”? Jak být na jedné vlně se svým “géniem”? A proč to vůbec dělat? Dnes se pobavíme na toto téma a počítám, že budete zírat zrovna tak jako ká, když jsem se o tomto konceptu poprvé dozvídala!


Co je to flow state

Podle pozitivní psychologie znamená flow “být v zóně”, plynout. Znamená to být dokonale ponořený v tom, co právě děláte a cítíte přitom pozitivní energii, jste soustředěni, aktivitu si užíváte.

Tzv. flow state byl definován v r. 1975 maďarsko-americkým psychologem Mihálym Csíkszentmihályim, a to ačkoliv se obecně uznává, že koncept flow jako vysoce soutředěné, produktivní činnosti existoval už po tisíce let v myšlenkových systémech východních civilizací. 

Flow je jakýmsi stavem extáze, kdy necítíte nic jiného, neruší vás jiné myšlenky, skoro jako kdybyste neexistovali, jen v úžasu tvoříte, vše z vás přímo prýští. 

Zajímavostí je, že vědci na koncept flow přišli díky studiu toho, co nás dělá šťastnými. “Kdy jsme nejšťastnější? Čím je to způsobeno?” ptali se. Psychologové potom dospěli k názoru, že ocitnout se ve flow state je důležitou součástí konceptu štěstí, protože když v tomto stavu jsme, jsme doopravdy šťastní. 

Co z flow může vzejít

Csikszentmihályi ve svých knihách píše, že pokud ve flow fázi strávíme více času, budou naše životy šťastnější a úspěšnější. A to už je pořádný důvod, proč se zajímat o to, jak se do flow dostat snázeji. Flow totiž vede jak k lepšímu výkonu, tak k lepším výsledkům.

A jak lidé popisují své pocity, když ve stavu flow jsou?

 • Soustředěnost, plná koncentrace na to, co děláte.
 • Pocit extáze – jako když jste mimo všední realitu.
 • Pocit ujasnění, absolutně čistého myšlení, takže víte, co přesně je třeba udělat a jste si také vědomi, že jste na dobré cestě, vedete si dobře.
 • Víte, že máte dostatek schopností na to, abyste danou věc dokázali a danou činnost zvládli.
 • Pocit vyrovnanosti a klidu – nebojíte se o sebe, rostete za hranice svého ega.
 • Nadčasovost – nemáte pojem o čase, jste dokonale v přítomnosti, můžou uběhnout hodiny a vám to bude připadat jako minuty.
 • Motivace vycházející zevnitř.
flow state a jak se do něj dostat

Jak se do flow state dostat

Flow state dosáhnete – jak jinak – za příznivých podmínek. A ty jsou dvě: jak náročná ona aktivita je a jak schopný je člověk ji vykonávat. Mezi nimi musí být nastolena rovnováha. To ale nestačí. Aktivita musí být velmi náročná, ve smyslu že vás “zkouší” a také vaše zručnost musí být velmi vysoká, musíte být v dané aktivitě opravdu schopní. 

Představte si třeba geniálního hudebního skladatele, jak v rauši flow state komponuje velké dílo. Nebo triatlonistu, jak překonává limity svého těla a závodí v Iron manu. 

Pokud se vám zdá, že máte při výkonu činnosti věci pod kontrolou, tedy že vaše schopnosti jsou vysoké a činnost je středně náročná, do flow vás dostane to, že uděláte úkon o něco náročnějším. Nebo pokud z úkonu cítíte vzrušení, tedy že je velmi náročný a vaše schopnosti jsou “jen” středně dobré, dostanete se do flow, pokud své schopnosti ještě vylepšíte.

Praktické tipy, jak se do flow state dostanete:

 • Najděte si výzvu. V něčem, co vás baví, ať už je to sport nebo tvořivá čínnost.
 • Zdokonalte své schopnosti tak, abyste mohli výzvu pokořit. Chcete, aby nastala rovnováha mezi výzvou a vašimi schopnostmi. Když bude výzva malá, budete se nudit. Když velká, nebo vaše schopnosti malé, pocítíte frustraci a budete se jí cítit přemožení. 
 • Dejte si jasné cíle. Musíte totiž mít jasno, čeho přesně chcete dosáhnout. Tak budete vědět, jestli jste úspěšní, nebo ne. Vždycky je potřeba mít cíle.
 • Plně se na svůj úkol soustřeďte. Odbourejte veškeré vlivy, které by vás mohly rozptylovat. Jakmile totiž poleví soustředění, kouzlo je zlomeno a flow state je pryč. 
 • Udělejte si na činnost dostatek času. Počítejte, že dostat se do flow vám potrvá asi 15 minut a to je teprve začátek, protože potom budete potřebovat ještě dostatek času na samotnou tvorbu/činnost.
 • Všímejte si svých emocí. Pokud se vám po splnění všech tipů uvedených výše i tak nepodaří flow dosáhnout, zamyslete se nad svými emocemi. Pokud cítíte hněv, vzrušení nebo jste jinak emocionálně přetížení, pokuste se uklidnit. Pokud se cítíte ospale a těžce, udělejte naopak nejdřív něco, co vás nabudí. Pár kliků nebo dřepů, poslechněte si písničku plnou energie, najděte si motivační citát, nebo se nechte někým rozesmát. 

Do flow state se nemůžete přinutit. Musí k vám sám přijít. Vy tomu ale můžete hodně pomoct. A on na oplátku zase pomůže vám! Tak, jak se vám ani nesnilo.

A já vám přeju, abyste flow state zažívali co nejčastěji!

S láskou,

Barbie Leia

1 názor na “Flow state: jak se dostat do zóny génia a akcelerovat výsledky své práce”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výborně! Email už je na cestě 💌


Zkontroluj svůj inbox a složku hromadné.

Důležité!

Je možné, že email s kuponem přijde do složky HROMADNÉ/Promotions. Aby sis byla jistá, že nezmeškáš žádné další výhodné nabídky a dárečky, přesuň můj email do inboxu a ulož si adresu.