Blog

O nás

samhain blog článek

Samhain – keltský původ Halloweenu

Věděli jste, že staří Keltové vůbec nezačínali nový rok 1. ledna? Místo toho jim nový rok začínal koncem října/začátkem listopadu! Možná se vám to zdá podivné, ale pro Kelty bylo střídání ročních období mnohem důležitější, než je nyní pro nás. Samhain značil konec starého roku a příchod toho nového. Byla to poslední sklizeň, konec letní poloviny roku, začátek temného období. Byla to vlastně “smrt“, kdy příroda vydala všechno, co mohla, a tak už uvadla, odumřela a připravila se k odpočinku.

Samhain sice většina z nás nezná, zato ale všichni známe něco jiného: Halloween! To je totiž svátek, který ze Samhainu vzešel.

Jaký ale Samhain byl? Jak se od Halloweenu liší a čím se naopak podobají? Pojďme si posvítit na keltský původ tohoto svátku, jeho dnešní podobu v rámci wiccy, jak se slaví, kdy se slaví, a co to vlastně je?

Co je to Samhain?

Samhain je pohanským svátkem, jedním ze čtyř Keltských festivalů v rámci kola roku. Značí konec sezóny sklizně, je vlastně třetím a posledním svátkem sklizně (po Lughnadse a Mabonu). Značí také začátek temného/zimního období roku, které se teď na dalších šest měsíců ujímá vlády.

Z hlediska kola roku se dostáváme do druhého, finálního podzimního období – předzimy, jak ho někteří rádi charakterizují.

Slovo Samhain zřejmě pochází ze irského jazyka – “sam” (léto) a “fuin” (konec). Přesto má i Samhain mnoho názvů, podle toho, o jaké zeměpisné a kultirní oblasti se bavíme:

Keltsky – Samain
Moderní irštinou – Samhain
Skotskou galštinou – Samhuinn
Manx/Ostrov Man – Sauin
Galsky – Samonios

Kdy se Samhain slaví?

Jako s ostatními pohanskými svátky, i u Samhainu není lehké jednoznačně stanovit, kdy se má slavit. Každá kultura a každá doba si to totiž dělá podle svého vlastního přesvědčení. Halloween dnes spadá na 31. října, a tak i řada lidí slaví Samhain právě na poslední říjnový den. Keltové většinou začali slavit v předvečer daného svátku, což u Samhainu bylo pravděpodobně v noci ze 31. října na 1. listopadu. Někteří tedy vyznávají datum 1. listopadu, nebo dokonce 2. listopadu, kdy řada zemí – včetně nás či Mexika – slaví “dušičky“, “den mrtvých“, apod. Teoreticky by měl Samhain spadat do přesného rozhraní mezi dvěma astrologickými událostmi: podzimní rovnodenností a zimním slunovratem.

Ono je to vlastně ale celé ještě komplikovanější, protože Keltové nepoužívali gregoriánský kalendář, jaký používáme my dnes, ale měli kalendář vlastní. V Coligny ve Francii se jeden takový našel, datovaný do prvního století před naším letopočtem. Zaznamenán v něm byl měsíc zvaný Samon nebo Samonios, v němž se slavil třídenní podzimní festival zvaný “Tři noci Samainu”.

Takže tak. Ve výsledku je vlastně na vás, a na vašich nejbližších, kdy přesně si Samhain oslavíte. Vždy se řiďte tím, jak to cítíte vy, čemu věříte, čemu chcete vzdát hold, co je pro VÁS důležité, co vám udělá radost a poskytne pocit naplnění.

Jak Samhain slavili naši předkové?

Samhain byl vždy tajuplným obdobím. Časem, kdy závoj mezi světem živých a světem nadpřirozených bytostí (včetně světa mrtvých) byl vůbec nejtenčí. To je vlastně také původ halloweenských kostýmů – už naši dávní předkové se odívali do různých hadrů a převleků, aby si je nadpřirozené bytosti nevzali s sebou, do jejich světa, ale aby se před nimi ochránili.

Díky Halloweenu je Samhain vlastně velmi populárním svátkem, jen – jak asi tušíte – poněkud špatně pochopeným a moderní společností překrouceným. V Americe se dnes lidé předhánějí v tom, kdo si vyzdobí předzahrádku více hororovými výjevy, kostlivci, pavučinami a dýněmi, děti chodí koledovat o sladkosti. Co ale dělali naši Keltští předkové? Jaký význam pro ně oslavy měly?

Svátek se více podobal mexickým oslavám dne mrtvých – tedy láskyplným vzpomínkám na naše drahé zesnulé, kteří už nejsou mezi námi. Zároveň to bylo skvělým obdobím, jak obnovit celý cyklus – tedy období snění, vytyčování si nových cílů, bilancování uplynulého roku a nadějných vyhlídek do budoucnosti. Asi jako náš Nový rok.

Keltové nejen že věřili, že nový rok začíná v tuto dobu, den pro ně končil soumrakem a nový den tedy začínal po setmění. (Proto i oslavy začínaly z našeho hlediska v předvečer).

Samhain podle wicca

Jednatřicátého října se slaví Samhain i dle wicca. Pro čarodějnickou komunitu je to dokonce snad nejdůležitější ze sabatů. Je oslavou těch, kteří už svůj pozemský život opustili, oslavou konce léta a začátku prodlužujících se nocí, zimní sezóny. Je posledním ze tří svátků sklizně. “Samhain” znamená “konec léta”. Sluneční bůh, stejně jako země, se uložili ke spánku.

Nyní tedy nastává čas ponořit se do nitra. Je to čas pracovat se stíny, s těmi okolo nás, ale především s těmi uvnitř nás. Je to období vhodné ke komunikaci s našimi zesnulými předky. Čas naslouchat jim, požádat je o radu. Je to čas uznat Temnou matku a Temného otce. Díky dlouhým nocím máte nejlepší příležitost věnovat se různým druhům jasnovidectví. Dříve se v oknech nechávala i hořet svíce, aby duše předků trefili domů.

Jak můžeme Samhain oslavit dnes?

Ozdobte si dům a svůj oltář v duchu Samhainu! Použijte jeho barvy a symboly, shromážděte věci venku v přírodě, kam se určitě jděte projít. Všímejte si přitom barev, zvuků, vůní. Vnímejte koloběh života v přírodě kolem sebe.

Připravte jídlo – nebo celou hostinu – pro svoji rodinu či přátele. Použijte sezónní zeleninu a ovoce, přidejte čerstvé maso a bylinky a koření, které se k Samhainu vážou. Stůl vyzdobte svíčkami a podzimními dekoracemi. Poděkujte zemi za vše, co nám tuto sezónu dala.

Uctěte své zesnulé předky. Shromážděte jejich fotografie a věci, které jim patřily a spolu s vonnými svíčkami vše naaranžujte na stůl nebo kus nábytku. Poté svíčky zapalte a nahlas vyslovujte jejich jména. Děkujte za to, že byli součástí vašeho života, že jsou součástí vaší rodové linie. Poté se posaďte a vnímejte. Poslouchejte, jestli neuslyšíte nějakou zprávu, nějaké poselství. Můžete se také vydat na hřbitov, navštívit jejich hroby a přinést jim květiny a jiné dárky.

Samhain je koncem pohanského roku a začátkem nového, je tedy ideálním časem na to se chvíli zastavit a podívat se zpět na uplynulý rok. Prolistujte své deníky a zápisníky, fotky z tohoto roku, rozjímejte, vzpomínejte. Připomeňte si všechny své úspěchy a neúspěchy, lekce, cesty, dobrodružství, růst… sepište vše do deníku. Můžete si také pomoct tarotovými kartami.

Jakmile budete s reflexí hotovi, napište na kus papíru to, co už nechcete ve svém životě, čeho se chcete zbavit. Poté papírek spalte! Můžete v kotlíku s ohněm, nebo si rozdělejte táborák venku. Můžete si přitom představovat své budoucí já, které je takové, jací byste se rádi sami viděli.

Symboly Samhainu:

Symboly: Bowen knot – ochranný uzel, který odhání zlo a neštěstí, lebky, kostlivci, dubové listí, žaludy, koště, roh hojnosti, zrození skrz smrt.

Barvy: černá, oranžová, zlatá, stříbrná, bílá

Vůně, koření, bylinky: šalvěj, rozmarýn, skořice, muškátový oříšek, nové koření, měsíček, chryzantéma, šanta, máta, otočník, bodlák, pelyněk

Jídlo: tmavý chléb, jabka, kukuřice, dýně, ořechy, dýňový koláč, pečené maso, kořenová zelenina – zkrátka jídla sytá a hřejivá, plná chuti

Pití: svařené víno, pivo, medovina, horký jablkový mošt

Zvířata: černé kočky

Krystaly: akvamarín, obsidián, gagát (černý jantar)

Ostatní svátky kola roku:

Beltane – 1. máj

Litha – letní slunovrat

Lugnasadh – dožínky

Mabon – podzimní rovnodennost

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *