Historie, význam a jak Lithu v dnešní době slavit
Letní slunovrat zná jistě každý, vždyť jsme se o něm koneckonců učili ve škole. Připadá na 21. června (většinou) a začíná jím kalendářní léto. Co už ale zná jen hodně málo lidí (a to je škoda) je Litha, nebo také druidsky Alban Heruin.
Ano, vítám vás u dalšího článku ze série o starověkých keltských festivalech! A tedy i o svátcích, které v moderní době převzala wicca. Zahrady kvetou, všude je svěží zeleň – tak pojďme společně oslavovat!
Kdy se slaví Litha?
Litha, čili letní slunovrat, se slaví mezi 19. a 24. červnem, nejčastěji ale 21. června. (Na jižní polokouli se slaví 21. prosince, protože tam mají roční období naopak.) Slaví se v (a okolo) tom nejdelším dni v roce, kdy je zároveň také nejkratší noc.
Co je to Litha?
Litha, doba letního slunovratu, už od pohledu nabízí důvod k oslavám. Síly přírody jsou ve svém vrcholném rozkvětu, a zrovna tak slunce. Existuje spousta vysvětlení, a každý si tento festival vykládá a oslavuje trochu jinak. Já vám dnes přiblížím různé pohledy, něco málo z historie a nabídnu způsoby, jak tento magický den oslavit. A vy si potom už z toho všeho vyberete to své.
Hned jako první se nabízí oslavovat dary matky Země. Které jsme získali díky přispění slunce, které už od zimního slunovratu nabírá na síle a teď jeho moc vrcholí. A z toho těží rostliny, zvířata i lidé. Litha je vyvrcholením letního období.
Semínka, která jsme na jaře zasadili – ať už ta skutečná, nebo přenesená semínka naší práce – rostou, sílí a přinášejí první plody. Letní slunovrat je proto mimo jiné oslavou růstu a hojnosti.
V pradávných dobách byla i Litha (stejně jako Beltane) svátkem ohně. Proto se i při těchto oslavách často zapalovaly ohně. A podobně jako při Beltane, i při Lithe byl prý magický svět víl a skřítků blízko, dokonce snad i nejdostupnější!
Litha byla také oslavami keltské bohyně Danu (Anu), která byla ztělesněním země a a jejích plodů. Jak se přes Irsko a další keltské země přehnalo křesťanství, z letního slunovratu se stala svatojánská noc, na oslavu Jana Křtitele.
Jak Lithu oslavit?
Litha se nese na vlně růstu a expanze. Takže je to nejlepší doba pro expanzi a rozšiřování svých nápadů, cílů, podnikání a tužeb.
Zároveň je to – jako ostatně u většiny starodávných oslav – ideální čas k vyjádření díků za všechno, co máme, a za všechny dary, které nám Země dává. Je to pro nás i doba uvědomit si a ocenit, jak daleko už jsme došli.
Pokud chcete do letního slunovratu vnést trochu magie, směle do toho! Skvělá a snadná věc, kterou můžete udělat, je nechat po celý den slunovratu hořet svíčku, která bude symbolizovat slunce, které právě oslavujeme. Obzvlášť pokud bude zrovna pošmourno, plamínek svíčky nám sluníčko připomene. Než ji zapálíte, zkuste vyslovit přání, jež bude plamínek po celý den rozhořívat.
Můžete si vyrobit ochranný amulet, který pak můžete nosit při sobě.
O svatojánské noci (a v čase kolem ní) je také ideální čas na sběr bylinek. Udělejte si zásobu na další sezónu!
Vyjděte do přírody, na rozkvetlou louku, do vyhřátého lesa. Dívejte se kolem sebe, užívejte si, jak je svět teď krásný. Usmívejte se.
Pokud se radši vydáte světštější cestou, můžete vyrazit na piknik a užívat si přírody a společnosti svých blízkých. Nebo se můžete sejít u táboráku, tančit a opéct buřty, užívat si, jak dlouhý je tento den. V téhle době rozhodně platí jezte, pijte, veselte se!
Jídlo a Litha
Jídlo je součástí každých oslav. Ve druhé polovině června už ho příroda nabízí hojně – jezte čerstvou zeleninu, nejlépe z vaší nebo jiné zahrádky či skleníku a první letní ovoce, jako jsou jahody, meruňky a třešně. Můžete upéct kynutý slunovratní chléb nebo se pustit do medového koláče. Každé jídlo, které budete připravovat, připravujte s láskou. A zkuste do něj zakomponovat i jedlé květy! Třeba právě rozkvetlý černý bez nebo levanduli. Zapíjet můžete pivem, lehkým vínem nebo medovinou.
Symboly pojící se s Lithou
Oheň – ten je symbolem dlouhých teplých dní, které přinášejí všeobecnou hojnost. Některé kultury ho považují za symbol samotného Slunce.
Květiny – jsou krásné, voní a vyzdobí vaši zahradu, balkón i dům. Pro Lithu je typický černý bez, levandule a růže, ale vlastně cokoliv, co právě kvete. Z rostlin dále Lithu symbolizují dub, borovice, kapradí, jmelí a bylinky.
Krystaly – sluneční kámen, jantar, tygří oko, onyx, jadeit, topaz
Barvy – modrá (symbol hezkého počasí, míru a hojnosti), zlatá (symbol tepla a slunečních paprsků), zelená (symbol zeleně všude kolem), červená (symbol tepla, žáru a života)
(Předchozím sabatem/keltským svátkem je Beltane, o kterém se dočtete ZDE.)
Pingback: Vše o svátku Lughnasadh/Lammas a jak jej slavit i v dnešní době • Onyx Fox
Pingback: Beltane - první máj pokeltsku (a dle wicca) aneb tvé sny se začínají zhmotňovat • Onyx Fox
Pingback: Mabon - Podzimní rovnodennost - oslavujeme konec léta a začátek podzimu • Onyx Fox
Pingback: Samhain - keltský původ Halloweenu • Onyx Fox