Dožínky – čím dál tím méně lidí ví, o co konkrétně jde, ale to slovo je přesto v povědomí stále. Doufám, že vás příliš nepřekvapí, že i dožínky mají svůj původ v keltských oslavách.
Pojďme si představit svátek jménem Lughnasadh! [LOO-nah-sah]
Kdy se slaví?
Mezi 31. červenec a 2. srpen spadá období oslav Lughnasadh/Lammas. Podle některých zdrojů tento svátek (sabat) připadá na 2.8., staří Keltové jej začali slavit v noci mezi 31.7. a 1.8., přičemž oslavy trvaly několik následujících dní (často tři dny). Dnes se slaví většinou 1.8. Konkrétní čas svátku se může odvozovat buď astrologicky (kdy Slunce dosáhne 15. stupně ve znamení Lva) nebo tradičně podle toho, kdy dozrává obilí. Na jižní polokouli se tento sabat slaví “opačně”, tedy 1. února.
O svátku Lughnasadh
Lammas (anglicky, kelty nazývaný Lughnasadh) je jedním ze čtyř svátků keltského kola roku (další jsou Imbolc, Beltaine a Samhain). Slaví se na polovině cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností. Lammas je svátkem světla, všudypřítomné a všeprostupující vesmírné lásky a také matky Země. Je obdobím plodnosti a hojnosti, příroda nám dává své dary, je teplo, slunečno, hřejivo. Však je také svátkem první sklizně!
Jde o nádherné oslavy léta. Je čas uctít matku Zemi a děkovat za její dary. Obilí zraje na polích, na vinicích začínají dozrávat hrozny, v sadech a lesích dozrává plno ovoce. Je to čas shromažďování (dříve kmenů, dnes těch, kdo si jsou blízcí), oslav a hostin.
Symbolika Lammasu
Lammas je oslavou první sklizně. Je to tedy čas, kdy sklidíme, co jsme dříve v roce zaseli. A to jak doslovně, tak také symbolicky. Každý sklízí svou vlastní úrodu. Udělejte si čas pro sebe, zamyslete se, zhodnoťte dosavadní průběh roku i současnou úrodu. Poděkujte za všechno dobré, ale i za to špatné, protože všechno se nám děje z určitého důvodu, který jednou pochopíme.
Ačkoliv je léto v plném proudu, je třeba si uvědomit, že dny se nám už krátí, že světla pomaloučku ubývá. Že to jasné léto tu už (bohužel) moc dlouho nebude. Je důležité se z léta radovat a užívat si ho plnými doušky, ale také mít na paměti, že léto není věčné (a o to víc si ho musíme cenit). Buďme vděční za čerstvé jídlo, kterého teď máme na stole požehnaně. Je už ale pomalu čas myslet na nadcházející podzim (a zimu).
Nesmazatelným symbolem tohoto času je obilí, ze kterého si můžete uvázat snopy nebo uplést věnce a ozdobit jimi svůj dům.
Lughnasadh je také spojena s obětinami. Dnes už nemusíme obětovat býka, ale sklizeň obilí a kukuřice nám symbolizuje, že něco dozrává a umírá, poddává se. I v životě je potřeba něco obětovat, něčeho se vzdát, něco nechat zemřít, protože jen tak bude prostor a energie na něco nového, na sklizeň něčeho ještě většího a lepšího.
Symboly Lammasu (Lughnasadh):
Symboly obecně: obilí, chléb, kukuřice, panenky z kukuřičného šustí, sluneční kotouč
Barvy: žlutá, zlatá, bronzová, zelená
Vůně & vonné olejíčky: rozmarýn, kadidlo, růže, bazalka, santálové dřevo, máta
Rostliny: ječmen, kukuřice, bazalka, měsíček, zlatobýl, trnka, mák, růže, jetel, břečťan, verbena, chmel, jabloň, dub
Zvířata: tele, havran, prase, kohout, losos
Jídlo a pití: chléb, pivo, med, brambory, zavařeniny, koláče, bobulové ovoce, letní tykve
Krystaly: citrín, zlatý topaz, jantar, obsidián, tygří oko, žlutý aventurýn, peridot, karneol, malachit
Lughnasadh a mýty
Dle mnoha pohanských tradic je Lughnasadh/Lammas obdobím, kdy na sebe Bohyně bere podobu matky, matky Země, matky úrody, královny sklizně. Svátek Lammas je proto založen na archetypu ženy. Keltové oslavovali bohyni (Ker, nebo Anu Danaa). Uctíval se také duch žní a všechny malé bytosti a skřítci, kteří žili v okolí stromů a keřů, které právě plodily ovoce.
Sluneční bůh se pomalu připravuje na předání žezla měsíční bohyni (dny se krátí, noci prodlužují).
Keltským bohem světla a slunečním králem je Lugh. Je bohem zručnosti, schopností i talentu. Je také patronem kovářů a umělců. Jeho římským ekvivalentem je bůh Merkur. Podle mýtů sám bůh Lugh nařídil slavit Lughnasadhu, a to na počest své matky, bohyně plodnosti.
Lidé dříve prosili o obnovení hojnosti a plodnosti země, její plodivé síly. Proto se poslední sklizený snop obilí uchovával, protože v něm přebýval obilný duch. A protože mělo zrno z tohoto snopu magickou moc, přimíchávalo se do osiva na další rok.
Rituály a oslavy Lughnasadhy/Lammasu
Způsobů, jak Lughnasadh oslavit, je nespočet, a podobně jako u dalších svátků kola roku je na vás, které činnosti zvolíte, které k vám budou promlouvat a budou se vám zdát hodné vašeho času a vaší situace.
- Většina oslav se týká sklizně úrody (a bohyně matky) či keltského boha Lugha.
- Po období schůzek po čas Beltainu je Lammas skvělým obdobím pro svatby.
- Je rovněž vhodný čas pro podepisování smluv a paktů.
- Dříve se Lammas (ostatně jako i další keltské svátky) neobešel bez ohně, kolem kterého se slavilo. Oheň byl posvátný, symbolizoval světlo a teplo, ale i lásku a jistotu. Kolem ohně se v kruhu tančilo. Pokud máte možnost, udělejte si oheň!
- Oslavy se dříve často konaly na vrcholcích hor a kopců nebo poblíž vody.
- Protože už teď je potřeba začít se chystat na zimu, ukliďte se ve skříni a ve špajzu a zásobte se novými kompoty, zavařeninami a sušenými plody.
- Pečte chleba, preclíky a placky.
- S úctou slavnostně zapalte svíčku či dvě – nejlépe v barvách svátku.
- Uspořádejte letní piknik. Pozvěte přátele a pochutnejte si na právě dozrálém ovoci, domácím koláči a dle keltské tradice ještě teplém domácím Lammas chlebu. Můžete přidat i symboly hojnosti – med, kukuřici, jablka a ořechy.
- Můžete provést různé rituály hojnosti, bohatství a vděčnosti. Můžete při nich použít zelené a zlaté svíce.
- Vyberte si kámen (nejlépe žluté barvy) a vdechněte do něj svá přání, co byste si od života přáli. Můžete u toho jít do přírody a snít, představovat si, co byste si přáli.
- Pokud máte pocit, že se vám daří – vzdejte díky. Pokud máte pocit, že by něco ve vašem životě mohlo být lepší, pak využijte sílu a energii Lughnadhsy a hojnost a bohatství v oblastech, které si přejete, si přizvěte k sobě.
Pingback: Letní slunovrat - Litha - Midsummer - Svatojánská noc • Onyx Fox