Blog

O nás

imbolc keltské hromnice blog

Co je to Imbolc? Hromnice, midwinter – oslavte první známky jara

Ačkoliv se období prostředku zimy může zdát jako temné, smutné a ponuré, Imbolc je tu pro nás jako zářící maják. Je symbolem naděje a slibuje nám nové začátky, znamení, že život bude pokračovat dál. Že je na co se těšit! A v tom nadšeném očekávání je i to kouzlo, vědomí, že všechno dobré je před námi.

Energie roku/přírody sice v zimě odpočívá, ale už teď se v zemi rodí semínko nového života.

Co je to Imbolc?

Imbolc, také známý jako Candlemas, je starým keltským svátkem a součástí kola roku. Je oslavou navracejícího se slunce a prvním náznakem rodícího se jara. Slaví ho především milovníci přírody, pohanské kultury a zvyklostí a vyznavači wicca.

Kdy se Imbolc slaví?

Imbolc se zpravidla slaví 1. nebo 2. února (na severní polokouli, na jižní polokouli je to v opačné polovině roku).

Jak se Imbolc slavil dřív?

Imbolc je jedním ze čtyř prastarých keltských festivalů ohně. Je zasvěcen bohyni Brigit, trojité bohyni. Jedním z jejích symbolů je teplé mléko, což vychází z tradice našich předků, kteří v zimě přežívali horko těžko a jednou z věcí, které je držely při životě, bylo kravské mléko, od krav, které v té době začínaly rodit telata.

Brigit je původně irskou bohyní, je zobrazována v aspektu mladé panny, jak s bílou holí vychází z ohně Imbolcu – ohně inspirace. Holí potom bije do země a probouzí v ní život, zárodky budoucí úrody. Ze zimního spánku se zároveň probouzí i posvátný had, který se kolem její hole vine. (Nepřipomíná vám to něco? Ano, do dneška používaný symbol medicíny a léčitelství! Brigit je totiž mimo jiné patronkou léčitelství.)

Imbolc podle wicca

Podle tradice wicca je Imbolc dobou, kdy se bohyně mění ze stařeny na mladou dívku. Zapaluje se několik svíček, bílá pro Brigit, žlutá nebo červená pro Boha. Imbolc je dobou vhodnou pro nové začátky. Bohyně (Země) se zotavila po tom, co porodila Boha. Bůh je mladým chlapcem, kterému dodávají sílu prodlužující se dny. V zemi klíčí semínka. Imbolc je především festivalem světla a plodnosti.

Jak můžeme Imbolc oslavit dnes?

Imbolc je obdobím očisty. Pokud na to máte, můžete se ponořit do ledové vody, ale úplně bude stačit i zakončit sprchu studenou vodou nebo si dát příjemnou bylinkovou koupel.

Na místě je i úklid domova. Pokliďte si, vytřiďte věci, vše nepotřebné a nepoužívané vyhoďte, darujte nebo prodejte. Poté zprudka vyvětrejte, aby stará, pomalá a hutná energie mohla odejít, okny i dveřmi, a udělal se prostor pro něco nového a lepšího. Vhodné je také vykuřování, očista prostoru kouřem. Tento čas je o všem novém, mladém, energickém.

V noci můžete zapálit bílou svíčku a chodit s ní z jednoho pokoje do druhého a vnášet tak do každého pokoje světlo (ne jen to fyzické ;)) a symbolicky tak oslavit navracející se slunce. Nebo můžete na krátkou chvíli ve všech místnostech naráz rozsvítit světla a vzdát hold světlu a slunci tak.

Nyní je také skvělý čas na plánování nového roku. Pokud ji ještě nemáte, vytvořte si “vision board”, stanovte si své cíle.

Nastává také vhodné období na očistu těla zevnitř. Odlehčete jídelníček, přidejte více zeleniny, pijte více vody a zařaďte více pohybu.

  • Pokud potřebujete pomoc s léčením, požádejte Brigit o její požehnání.
  • Věnujte se umění – malujte, kreslete, zpívejte, tancujte, pište básně, čtěte. Brigit posvětí všechny umělecké aktivity.
  • Můžete si podle skandinávských tradic nasadit korunu se zapálenými svíčkami.
  • Pokud je venku sníh, projděte se v něm. Vybavte si pocit světla a tepla, nakreslete do sněhu obraz slunce.
  • Stále ještě jsme v temné polovině roku, která přeje věštění, prorokování apod.

Symboly Imbolcu:

Patronka: bohyně Brigit – nejmladší z bohyň novodobého keltského Kola roku. Je patronkou léčitelství, kovářství a umění. Brigitin slaměný kříž dominuje oltářům či výzdobě.

Další božstvo: Zora (Jitřenka – Slovanská bohyně úsvitu, nových začátků a krásy)

Barvy: bílá

Živel: oheň

Zvířata: labutě, krávy, vlci, hadi

Krystaly: křišťál, selenit, modrý achát, obsidián, růženín, lepidolit, ametyst, karneol, avanturín, sluneční kámen

Vůně: levandule, rozmarýn, heřmánek, kadidlo, santálové dřevo, citron, geránium

Jídlo: mléčné výrobky, kořeněná sytá jídla (např. curry), rozinky, jídla symbolizující slunce, sladké pečivo

Nápoje: mléko, kořeněné víno

Rostliny a bylinky: vrba, první jarní květiny, tužebník

Zaměření: očista, probouzení nového života a nové naděje, výhledy do budoucnosti

Ostatní svátky kola roku:

Beltane – 1. máj

Litha – letní slunovrat

Lugnasadh – dožínky

Mabon – podzimní rovnodennost

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *