Blog

O nás

čakry průvodce

Čakry – průvodce pro začátečníky

Dnes už ani nemusíte být jogínem, abyste někdy slyšeli pojem “čakra”. Co to ale ty čakry jsou? Není to jen nějaký přelud v hlavě “hippie bláznů”? Pojďme si v tom udělat jasno, říct si, co čakry jsou, kde se nachází, kolik jich máme a čím se každá z nich vyznačuje. A neopomeneme ani zmínit, proč je vlastně dobré tohle všechno vědět a jak vám to může být přínosem.

Co jsou čakry?

Pojem čaker má svůj původ v Indii, ještě dlouho před naším letopočtem a mluví se o nich ve védách. V sanskrtu pojem čakra znamená kolo, protože čakry jsou jako kulovitá energetická centra pro pranu, životní sílu.

Čakra je energetickým centrem těla. Máme jich sedm a v ideálním případě by měly fungovat společně a vzájemně se doplňovat. Pokud jsou naše čakry v rovnováze, bude z toho těžit naše hlava, duše i fyzické tělo.

V dnešním uspěchaném, stresem prostoupeném světě je raritou, aby někdo měl všechny čakry v rovnováze. Je tedy dobré se o každé z nich dozvědět víc a určit si, kde máte právě vy mezery a které čakry máte v nerovnováze. V čím větší harmonii vaše čakry budou, tím kvalitnější bude váš život, po všech stránkách.

Kde jsou čakry?

Všech sedm čaker tvoří od spodu nahoru jednu linii podél páteře, první je dole, v kostrči, poslední je na vrcholku naší hlavy.

čakry kde se nacházejí

Jaké čakry známe?

1. Kořenová čakra (Múládhára)

– spojovaná s červenou barvou, první – kořenová čakra se nachází na úplném konci páteře, na špičce kostrče. Konkrétněji potom u žen v čípku, u mužů v perineu. Oficiálně zvaná Muladhara, což znamená “kořen”, nebo taky “opora”. Její rolí je spojovat všechnu vaši fyzickou energii se Zemí, slouží tedy k uzemnění.

Jako první čakra je také spojována se vším, co je potřeba z přežití. Celkové uzdravení těla vždy začíná v kořenové čakře. Ovládá základní věci, jako je dýchání, spánek, příjem jídla a pití a pocit fyzického bezpečí.

Pokud je v rovnováze, cítíte se být v míru, cítíte, že o všechny vaše základní potřeby je postaráno.

2. Sakrální čakra (Svádhišthána)

– spojovaná s oranžovou barvou, druhá – sakrální čakra se nachází v pánevní oblasti, kousek pod pupíkem. Někdy se jí říká také sexuální nebo křížová čakra. Je centrem našich základních, nefiltrovaných emocí, ovlivňuje naše vztahy, potěšení (i fyzické), radost a tvořivost.

Sakrální čakra nám pomáhá užít si život tady na Zemi. Její energie nám pomáhá tvořit a užívat si plodů své práce, především prostřednictvím uměleckého vyžití, sexu a dobrého jídla.

Pokud je vaše 2. čakra v rovnováze, dokážete se vyžít ve všech slastech života, a to tak, aniž byste to přepískli.

3. Solar plexus (Manipúra)

– spojovaná se žlutou barvou, třetí čakra – solar plexus, se nachází zase o něco výš, v oblasti žaludku, asi 7 cm nad pupíkem. Tomuto energetickému centru se občas přezdívá “lesklý drahokam”, nebo také “válečnická čakra”, protože se tu harmonicky mísí vaše sebejistota s osobní silou. Solar plexus je nejmocnější čakrou co se týče odvahy a stanovování hranic.

Je ale i sídlem emocí, jako jsou hněv, strach, vina.

Pokud je solar plexus v rovnováze, projevuje se to zdravým sebevědomím vírou v sebe.

4. Srdeční čakra (Anáhata)

– spojovaná se zelenou barvou, čtvrtá – srdeční čakra se nachází ve vaší hrudi, na úrovni srdce. Je středem čaker. Pod ní jsou tři fyzicko-emoční centra a nad ní tři duchovní centra, a ta všechna se v srdeční čakře spojují a sjednocují skrze lásku. Ovlivňuje emoce jako jsou láska, soucit, laskavost, blahobyt. Dává nám schopnost vciťovat se, soucítit. Když cítíte lásku, soucit a podobné vřelé emoce, jste napojeni na svoji srdeční čakru.

Pokud je vaše srdeční čakra v rovnováze, dokážete cítit lásku a soucit, k druhým i k sobě samým.

5. Krční čakra (Višuddhi)

– spojovaná s azurově modrou barvou, pátá, krční čakra se nachází uprostřed vašeho krku. Krční čakra nám pomáhá se vyjadřovat. Dává nám hlas. Díky ní dokážeme formulovat své hodnoty, svá přesvědčení, své preference, ale i veškeré své pocity. Proto se jí také někdy přezdívá komunikační čakra. Symbolizuje rovnováhu, harmonii, klid a emoční stabilitu. I ona spojuje spodnější čakry s čakrami vrchnějšími, tvoří most mezi naším myšlením a cítěním.

Pokud je naše pátá čakra v rovnováze, dokážeme se volně a plynule vyjadřovat, komunikujeme jasně, jsme vnímaví a nechybí nám ani tvořivost. Sami si dokážeme určit, jaký způsob vyjádření je pro nás v tu chvíli nejvhodnější. A tuto otevřenost dokážeme přenést i na druhé.

6. Třetí oko (Ádžňá)

– spojovaná s indigovou barvou, šestá čakra, třetí oko, se nachází mezi obočím, na úrovni šišinky. Třetí oko je mystickým energetickým centrem, v překladu Ajna znamená “za věděním”, tedy něco ještě dál, než vědomí. Otevírá nás širším okruhům vědomí, které přesahují našich pět smyslů a náš známý materiální svět. Třetí oko je tedy sídlem mimotělního vnímání, intuice i věšteckých dovedností. To vše díky její blízkosti/překryvu k šišince, podvěsku mozkovému. Zároveň dává do rovnováhy naše vnitřní já. Je sídlem uvědomovacích procesů. Díky ní můžeme vytvářet nové reality a bořit ty staré. Už starověké kultury si existenci třetího oka uvědomovali, brali ji – po právu – jako sídlo intelektuálních schopností a vyšších duchovních sil.

Když je naše šestá čakra v rovnováze, jsme napojeni jak na fyzický, tak na duchovní svět. Jsme schopni vizualizace, používáme svoji intuici a chápeme souvislosti života.

7. Korunní čakra (Sahasrára)

– spojovaná s fialovou, nebo bílou barvou, sedmá, korunní čakra, se nachází na vrcholku hlavy, v koruně. Její název se někdy překládá jako “tisíc okvětních plátků”. Její symbolika se jim totiž podobá. Sedmá, nejvyšší čakra je vědomí samo. Napojuje nás na Vesmír. Tento kompletní Vesmír je známý jako “Om”.

Sedmá čakra je v člověku sídlem té nejvyšší dokonalosti. Mísí se v ní všechny energie čaker pod ní. Odtud cesta našeho života začala a sem se potom zase vrátíme. Je čakrou věčnosti a štěstí. Pomáhá nám v situacích, kdy si realizujeme své sny.

Korunní čakra, která je v rovnováze, přináší moudrost, duchovní spojení s vyšší mocí. Díky ní už nemusíme cítit strach.

Čakry se vám zprvu mohou zdát jako něco nesmyslného, o čem pořád dokola mluví blázni a nadšenci východních filozofií. Jak se ale o spiritualitě začnete dozvídat víc a víc, a možná o čakrách uslyšíte z více zdrojů a také od “západních” lidí, zjistíte, že jejich koncept je více než reálný. A pak už se i vy sami vydáte na tu nádhernou cestu za poznáním energií ve vašem vlastním těle.

S láskou,

Barbie Leia

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výborně! Email už je na cestě 💌


Zkontroluj svůj inbox a složku hromadné.

Důležité!

Je možné, že email s kuponem přijde do složky HROMADNÉ/Promotions. Aby sis byla jistá, že nezmeškáš žádné další výhodné nabídky a dárečky, přesuň můj email do inboxu a ulož si adresu.