Blog

O nás

strach brání vám v životě?

Strach: brání vám ve vašem životním poslání?

Cítit strach je přirozené – dokonce žádoucí. Nemá cenu předstírat, že neexistuje, lepší je o něm vědět, přiznat si ho, a pak udělat to, co vám srdce a duše napovídá, i navzdory strachu. 

Strach nemusí být jen ze setkání se lvem nebo z letu letadlem. Můžeme pociŤovat strach z navštěvování nových míst, potkávání neznámých lidí, strach trvat si na svém, strach ze selhání, strach, že někoho zklamete… Moderní člověk se se strachem potýká skoro neustále, často aniž by si to vlastně uvědomoval. 

Jak poznat, že vám strach brání v rozletu?

Strach je přirozená lidská emoce, která nás varuje v případě nebezpečí a fyzicky nás na něj připraví, abychom dokázali vše, co je potřeba k přežití. Strach ovlivňuje naše rozhodování. V dnešní době je ale se strachem manipulováno k získání pozornosti a výdělku, a to často médii a politiky. I proto nás strach ovlivňuje snad ještě častěji, než kdy působil na naše předky. Jenže rozhodování se a (ne)konání na základě strachu nás nikdy nedovede ke zdravému a naplněnému životu, po kterém toužíme. Jak poznat, že jste motivováni strachem?

  1. Nedokážete si věci řádně promyslet, jednáte okamžitě. 
  2. Vidíte pouze ty špatné stránky. Předpokládáte, že všechno dopadne špatně.
  3. Vyhýbáte se novým a neznámým věcem.
  4. Jste svázáni, nejste otevření. Vyhýbáte se odmítnutí. 
  5. Vaše intuice je zastřená. Neslyšíte své instinkty.
  6. Stach nám často brání udělat jakékoliv rozhodnutí. 

Strach může mít různou podobu. Cítíte stísněnost, obavy, rozrušení, pocit na zvracení, máte studené nohy či svírání v žaludku, jste nervózní, jste ve stresu…

Jak se se strachem vyrovnat? 

Prvním krokem je uvědomit si, že jednáte ze strachu, což zjistíte pomocí 6 ukazatelů výše. Nebojujte s ním, prostě přijměte, že pociťujete strach. Dýchejte. Dopřejte si čas a prostor. Uvědomujte si strach, ale zároveň zůstaňte spojeni se světem okolo. Věnujte pozornost tomu, co se děje okolo vás. Když potom přijde na nějaké rozhodování, dejte si čas a prostor k tomu, abyste vyslechli i jiné hlasy, ne jen hlas strachu. Můžete si klidně udělat soupisku věcí pro a proti. 

Dále s rozhodnutím počkejte na vhodnou chvíli, Na chvíli, kdy nebudete cítit strach, ale kdy se budete cítit silní a schopní a budete mít jasnou mysl. Udělejte své další rozhodnutí z pozice volnosti.

Nebo se k věci postavte jako sportovci: vlijte svou sílu a pocity do úkolu, který máte před sebou, a soustřeďte na něj veškerou pozornost. 

Většinou v sobě máme spoustu obav a strachu, které jsme si vytvořili už v dětství. U někoho se vyskytuje chronický strach, který má své specifické kořeny v něčem, na co jsme často už zapomněli, co si ani neuvědomujeme. V takovém případě je nejlepší vyhledat pomoc odborníka. 

Potřebujete povzbudit v cestě za svým posláním? Inspirujte se u velkých myslitelů

Marcus Aurelius, římský císař a filozof, kdysi řekl: “Není to smrt, čeho by se měl člověk bát. Měl by bát toho, že nikdy nezačne žít.”

Russ Harris, ACT terapeut a spisovatel, píše: “Není to strach jako takový, co nám brání v pohybu vpřed. Jsou to naše pocity vůči strachu. Váš postoj vůči strachu.” Strach není nic špatného, čeho byste se měli zbavit předtím, než začnete jednat. 

Pataňdžali, bájný indický mudrc a jogín, zase prohlásil toto: “Když jste inspirovaní nějakým velkým posláním, nějakým neobyčejným projektem, všechny vaše myšlenky zpřetrhají svá pouta, vaše mysl překoná omezení, vaše vědomí se rozšíří všemi směry a vy se ocitnete v novém, skvělém a nádherném světě. Síly, které spaly, schopnosti a nadání ožijí a vy zjistíte, že jste mnohem o mnoho větším člověkem, než jakým jste si kdy jen představovali být.” To znamená, že síly a schopnosti, o kterých jsme si mysleli, že neexistují nebo se nikdy neprojeví, se přece jen projeví, pokud jste inspirováni a jednáte. 

Pracujte se svým strachem, přijměte ho a zůstaňte věrni sami sobě. Najděte svoji inspiraci. Ujasněte si své poslání. Nenechte se odradit. Přijměte svůj strach a přesto konejte. A věřte, že síly, které doposud spaly, se probudí a přijdou vám na pomoc v takovém měřítku, které jste ani nečekali. 

  • s láskou, Barbie Leia

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výborně! Email už je na cestě 💌


Zkontroluj svůj inbox a složku hromadné.

Důležité!

Je možné, že email s kuponem přijde do složky HROMADNÉ/Promotions. Aby sis byla jistá, že nezmeškáš žádné další výhodné nabídky a dárečky, přesuň můj email do inboxu a ulož si adresu.