Blog

O nás

mabon podzimní rovnodennost

Mabon – Podzimní rovnodennost – oslavujeme konec léta a začátek podzimu

Období konce léta a začátku podzimu silně působí na každého z nás, ať už si to uvědomujeme více, či méně. Někdo je rád, že se po letním shonu a aktivitách všechno zase zklidňuje, někdo zase – jako třeba já – může cítit nostalgii až smutek, spojený s tím, že dny opředené zlatými slunečními paprsky a příjemným teplem jsou už spočítány (alespoň do příštího roku).

Když chodím přírodou, snažím se co nejvíce si užít a vrýt do paměti zeleň stromů a barvy květů, protože vím, že téhle podívané bude brzy na pár (příliš dlouhých) měsíců zase konec.

Vše se uklidňuje, energie se stahuje dovnitř. Nastává čas oslavit Mabon a příchod další (podzimní) osminky roku.

Přichází chlad, země vydává poslední plody a připravuje se ke spánku. Letní – aktivní – období se schyluje ke konci a pomalu nastává období klidu, období zimní.

Co je to Mabon?

Mabon je oslavou hojnosti a štědrosti matky přírody. Je starým keltským svátkem a součástí kola roku. Je druhou sklizní (po Lughnadhse a před Samhainem) a značí konec letní sezóny. Slaví ho především milovníci přírody, pohanské kultury a zvyklostí a tradice wicca.

Jméno Mabon bylo zpopularizováno v 70. letech minulého století, kdy autor Aidan Kelly zpopularizoval wiccu. Věřil, že i slunovraty a rovnodennosti by se měly pyšnit podobnými jmény, jaké mají čtyři hlavní kelstké svátky ohně (Samhain, Imbolc, Beltane a Lugnasadh). Podle Stonehenge a dalších památek totiž vydedukoval, že i tyto dny byly pro Kelty velmi významné.

Začínají dny, kdy je méně světla a více temnoty. To vede k introspekci, ztišení, rozjímání. Energie se tedy posouvá směrem dovnitř.

Kdy se Mabon slaví?

Mabon se zpravidla slaví mezi 21. a 23. zářím (na severní polokouli, na jižní polokouli je to opačně, tedy kolem 21. března), v době, kdy nastává podzimní rovnodennost.

Na tuto dobu spadá mnoho oslav, každá kultura má své vlastní zvyky: mnoho pohanů oslavuje podzimní rovnodennost, druidové slaví Alban Elfed, norští pohané (Heathens) slaví Winter Finding, keltští pohané slaví Feast of Avalon a helénističtí pohané zase Boedromion.

Jak se Mabon slavil dřív?

Mabon je vlastně pohanské díkuvzdání. Oslavuje se bohyně Matka. Další bohyní spojovanou s obdobím od Mabonu po Samhain je Mokoš, bohyně stability a uzemnění a archetyp Velké Matky, také ale i patronkou léčení. Keltskou představitelkou Velké Matky byla bohyně Danu.

Období od Mabonu po Samhain bylo pro Kelty posledním dílkem roku. Slavila se sklizeň, a to většinou velkou bujarou hostinou.

Do času Mabonu a těsně po něm také spadalo vinobraní a začátek honů. Lovcům tedy bylo třeba požehnat, aby bylo v zimě dostatek čeho jíst. Mladé dívky a chlapci zase žehnali vinicím, aby byla i příští rok dobrá úroda. Nechávali se zde i obětiny v podobě jídla, pití a květin. Lidé dávali jablka na hroby svých předků, což symbolizovalo, že na ně stále nezapomněli a těší se na setkání s nimi o Samhainu.

Mabon podle wicca

Podle tradice wicca je bohyně stále ještě na zemi, zatímco bůh už se stáhl do podsvětí. Ovšem v den rovnodennosti zase na povrch vystoupí a vezme bohyni za ruku s sebou do podsvětí, kde budou společně vládnout až do Samhainu. Nyní je čas oslavovat skřítky, víly a další bytosti z přírody. Můžete jim někde v lese, na mýtině, na mezi či na louce nechat dary – jablka, bylinky, ořechy, med a květiny.

Jak můžeme Mabon oslavit dnes?

Dříve se u nás slavilo jak jinak než tancem, zpěvem a krojovanými průvody. Byl to veselý čas vinobraní, pití burčáku, piva a slivovice, a na některých místech v zemi jsou tyto tradice stále živé.

Jídlo a pití k oslavám neodmyslitelně patří, a tak si i dnes můžeme připravit pořádné sváteční hody! Využijte především sezónní zeleninu a ovoce, ořechy a víno, můžete upéct domácí chléb, jablkový/dýňový/hruškový koláč apod. Pokud nemáte suroviny z vlastní zahrádky, určitě navštivte nějaké farmářské trhy.

Mabon je prvním podzimním dnem a také časem sklizně. Děkujme nyní za všechny své dary! Děkujeme za úrodu a dary jak materiální, tak také za ty, které jsme za celý rok sklidili na úrovni duchovní. Vstupujeme do posledního dílku roku, je tedy čas vděčnosti za vše, co nám končící rok přinesl. Za všechny jeho plody.

Rovnodennost je také dobou vyrovnanosti. Den a noc jsou v rovnováze a do ní bychom se měli pokusit dostat i my. Přijmi se jako celek, se vším dobrým i se vším tím temnějším, co je tvojí součástí a co tě také dělá tebou.

Rok se uzavírá, je čas hodnotit, děkovat, cítit vděčnost, vyrovnávat, balancovat i bilancovat.

  • Můžete si vyrobit roh hojnosti, do kterého dáte libovolné symboly hojnosti. Roh symbolizuje hojnost jak materiální, tak také duchovní.
  • Z ovoce, ořechů, jejich skořápek a dalších právě dostupných přírodnin můžete vyrobit drobné předměty a obdarovat jimi své blízké.
  • Vyrobte si vlastní dekorace – třeba věnec na dveře!
  • Když počasí dovolí, vydejte se na procházku přírodou. Objevujte, projděte se po místech ve vašem okolí, která jste dosud neprozkoumali. Uvidíte, že najdete nečekané poklady!
  • Pokud si najdete čas na meditaci, vyplatí se nést ji v duchu hojnosti, v otázce bohatství, jaké bohatství jsme získali, případně co nám brání v získání větší hojnosti v různých oblastech našeho života?
  • Spojte se s přírodou skrze všechny elementy – zemi, vodu, oheň i vzduch.
  • Požehnejte těm, kteří právě potřebují pomoc.
  • Je také ideální doba připravit svoji zahradu na zimu – a na jaro! Třeba tím, že zasadíte cibulky jarních květin. Můžete si také na papírek napsat přání a zasadit ho spolu s cibulkou. A pak se můžete těšit, až na jaře spolu s rostlinkou vykvete!
  • Nezapomeňte si udělat domácí úklid, který pročistí energii a přinese vám radost.
  • Zapalte v domě svíčky, podpoříte tak tok pozitivní energie.
  • Pokud máte doma krb, určitě jej zapalte a užijte si večer s praskajícím dřevem, příjemným teplem, horkým nápojem a dobrou společností nebo televizním pořadem. Pokud krb nemáte – nebo je hezky, nebo se vám chce! Tak si udělejte venku táborák.

Symboly Mabonu:

Barvy: hnědé a oranžové tóny (barvy zoraných polí a zbarvujícího se listí), bronzová, rudá, zlatožlutá, zelená

Živel: země

Božstvo: bohyně Matka, Mokoš, Danu, Demeter, Morana, Persephone

Zvířata: jelen, sova, havran, veverka

Krystaly: citrín, jantar, křišťál, aventurýn, rubín, tygří oko, zlato

Vůně: jablka, dýně, skořice, hřebíček

Jídlo: jablka, hrušky, ořechy, dýně, cukety, obilniny, kukuřice, kořenová zelenina

Nápoje: víno, pivo, slivovice, cider

Rostliny a bylinky: šalvěj, vavřín, řebříček, slunečnice, šípky, dub, jasan, javor

Zaměření: vděčnost, introspekce, rovnováha, bilancování, hojnost, sklizeň, přechod

Ostatní svátky kola roku:

Beltane – 1. máj

Litha – letní slunovrat

Lugnasadh – dožínky

4 názory na “Mabon – Podzimní rovnodennost – oslavujeme konec léta a začátek podzimu”

  1. Pingback: Vše o svátku Lughnasadh/Lammas a jak jej slavit i v dnešní době • Onyx Fox

  2. Pingback: Letní slunovrat - Litha - Midsummer - Svatojánská noc • Onyx Fox

  3. Pingback: Vše o svátku Lughnasadh/Lammas a jak jej slavit i v dnešní době

  4. Pingback: Samhain - keltský původ Halloweenu • Onyx Fox

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *