Blog

O nás

onyx fox jak se vypořádat se žárlivostí a závistí

Jak se vypořádat se žárlivostí a závistí

Zaměřme se dnes na závist z pohledu osobního rozvoje. Jak se s pocitem závisti vypořádat? Jak ji přetavit v něco, co nám naopak pomůže? 

Rok 2019 je za námi a my jsme tím vstoupili do nové dekády. Začínat něco nového je vždy vzrušující, ale zároveň také trochu děsivé. Dnešní doba na nás klade silné nároky. Digitální svět nám přinesl a stále přináší neuvěřitelné možnosti, o jakých se nám ještě před pár lety jen snilo. Kdo by si v té době ale uvědomil, pod jaký tlak to dostane nás samotné. 

Naše životy jsou najednou veřejnou záležitostí. Mám samozřejmě na mysli sociální média. Dobrovolně zahazovat své soukromí už ale nestačí. Nestačí už jen vystavit na svůj profil fotku z dovolené nebo z grilovačky s přáteli. Stalo se novou normou si svůj život co nejvíc přikrášlit. Čím víc závisti je onen příspěvek schopen vyvolat v našich známých, tím lépe! Aby ale tento neblahý Facebookový fenomén nebyl málo, máme tu Instagram, kde se lidé snaží vyvolat závist a sklidit obdiv už i od lidí, které vůbec neznají. A od čím více, tím lépe. Čísla, čísla, čísla!

Nepochybuji, že jste si tohoto vývoje dobře vědomi. Na co bych se chtěla zaměřit dnes je častý důsledek, který toto sdílení svých “úspěchů” má na nás jako na lidi. Negativní důsledek.

Problém je v tom, že se porovnáváme s lidmi, kteří jsou zdánlivě úspěšnější, než my, a pak nás užírá myšlenka “jakto, že já tohle nemám?!”

Pociťujeme závist. Trápíme se, protože vidíme, že někdo vlastní něco, co bychom také chtěli, ale nemáme to. Nebo že někdo dosáhl něčeho, o co my se zatím jen marně pokoušíme. Dosaďte si sem svoji vlastní verzi.

Určitě uznáte, že takovéto “užírání se” není vůbec hezký pocit. Abychom se začali cítit lépe, a převrátili tyto pocity z negativních na pozitivní, je třeba si uvědomit několik věcí.

Nevěřte všemu, co vidíte.
  1. Hned na úvod si ujasněme jednu věc: nemůžete věřit všemu, co vidíte. Spousta věcí je ve skutečnosti úplně jinak, než jaké se zdají být. To platí především o sociálních médiích, a to hlavně o Instagramu a YouTube. Nejčastějším fenoménem je v současnosti předvádění se vším možným. Svým tělem, velikostí svého pozadí, novým autem, letenkami do první třídy, nákupy značkových kabelek a předvádění se svými penězi obecně, svojí rodinou, a cestováním po nejvíc trendy místech světa. Vězte ale, že spousta s toho je nějakým způsobem falešná! Obličej se dá vyretušovat, zadek zase vypadá větší a kulatější díky lichotivé póze a vhodným legínám. Další v pořadí je fakt, že spousta lidí dnes touží po tom stát se influencerem, a tak se ve snaze získat co nejlepší fotky silně zadluží. Nebo si věci jen vypůjčí, nechají se s nimi vyfotit, ve skutečnosti jim nepatří. Lidé v touze po obdivu a penězích dokáží vymyslet všelijaké triky!

závist kočka

2. Nyní se obraťme sami k sobě a k naší vlastní mysli. Proč nás majetek a úspěchy někoho nechávají chladnými, zatímco jiným závidíme? Záleží na našich vlastních tužbách. Závidíme totiž to, co sami chceme. V tu chvíli si říkáme, jakto, že tento člověk už dosáhl onoho čehosi, po čem sami toužíme, zatímco my se tam ne a ne dohrabat? Což nás vede k přesvědčení, že my to mít nemůžeme. A to vůbec není hezký pocit a navíc nám vůbec k ničemu dobrému neslouží. My to ne a ne získat?

Každý máme vlastní cestu. To, že někdo vydělal milion dolarů neznamená, že my už milion dolarů vydělat nemůžeme. Naopak. Bude to stát trochu zkoušení a tréninku, ale začněte se na věci dívat jinak: Fakt, že vidíte někoho dosáhnout něčeho, po čem sami toužíte, berte jako znamení, že JE to možné. Když to dokázali oni, mělo by vás motivovat, že stejných výsledků můžete dokázat i vy sami. Vaše myšlení vás může buď limitovat, nebo vás může nakopnout kupředu. S otevřenou, pozitivní a přející myslí vždycky dokážete dojít dál. Všimli jste si, že negativní lidé jen sedí na svém místě, stýskají si a stěžují, ale kýžených výsledků nikdy nedosáhnou? 


3. Vnímejte svoji závist. Objevuje se ve chvílích, kdy jste na něco fixovaní. Uvědomte si, co vám běží hlavou. Úspěch není omezený. To, že někdo dosáhl úspěchu, rozhodně neznamená, že vy úspěchu dosáhnout nemůžete. Právě naopak! Vemte to jako znamení, že se věci kolem vás reorganizují. Věřte, že váš úspěch je naopak už za rohem. To, že někdo jiný vyhrává, neznamená, že vy prohráváte. Všichni kopeme za jeden tým. Vy sami jste svojí jedinou konkurencí, která vás může ohrozit.  


4. Všechno je to v pořádku. Věřte, že jste na správné cestě. Naslouchejte svému srdci, dělejte, co musíte dělat, abyste se dostali tam, kam chcete být. Dělejte, co je správné. A nezvdávejte se. Možná budete muset zkusit 50 různých věcí, které nebudou fungovat a nepovedou nikam, ale potom narazíte na to, co vás dostane dál. Naše cesta nikdy nekončí. Pamatujte a věřte a opakujte si: jsem stále na správné cestě. 

Závist nám může ukázat, že to, po čem toužíme, je už na cestě k nám. A to je velmi povzbuzující! Nejen teď, ale vždy věřte, že jste na správné cestě.

S láskou,

Barbie Leia

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výborně! Email už je na cestě 💌


Zkontroluj svůj inbox a složku hromadné.

Důležité!

Je možné, že email s kuponem přijde do složky HROMADNÉ/Promotions. Aby sis byla jistá, že nezmeškáš žádné další výhodné nabídky a dárečky, přesuň můj email do inboxu a ulož si adresu.