fbpx

Blog

O nás

Menu Zavřít
jak vyzrát na chutě na sladké a na junk food

Jak vyzrát na chutě a netoužit po nezdravém junk foodu

Jestli se právě chystáš začít jíst zdravě a pustit se do zdravějšího životního stylu, možná tě už přepadla tahle otázka: jak vyzrát na chutě? Jak přestat mít takovou chuť na něco sladkého? Nebo na slaného a křupavého? Nebo šumivého?

Většina z nás už dnes ví, že je dobré dávat si pozor na to, co jíme. Že je v našem zájmu jíst zdravě. Jenže pokud někdo není zvyklý takhle jíst, obvykle se dostaví chutě na tzv. “junk food”. Tedy na jídlo, které nám moc chutná, moc nás uspokojuje, ale zároveň ho nemůžeme přestat jíst a nedodává nám vůbec žádné živiny. Naopak, spíš kvůli němu do sebe ládujeme cukry, nezdravé tuky, rafinované sacharidy a přemíru soli. To pak vede k obezitě, diabetu, srdečním chorobám, metabolickému syndromu, předčasnému stárnutí a dokonce i k depresi.

Takže, když víme, že je junk food tak nezdravý, proč ho pořád jíme? Proč nutně potřebujeme sníst sušenky, zmrzlinu, brambůrky, hamburgery a bonbony a zapít je limonádou a energy drinkem? Junk food jíme proto, že nám chutná a hlavně dodává pocity štěstí a euforie. Alespoň dočasně, tedy. Dlouhodobě totiž rozhodně ne…

V dnešní době je už snadnější jíst zdravě, než tomu bylo před pár lety, protože zdravé jídlo je trendy a výrobci potravin se tomu přizpůsobují. Jenže, paradoxně, je také zároveň jednodušší než kdy dřív jíst nezdravě. Spadnout do pasti průmyslově zpracovaným potravinám a neumět se z té pasti vymanit, naopak si pod sebou vykopávat čím dál větší jámu. Pravda je totiž taková, že výrobci potraviny utrácejí miliony za to, aby vyvinuli potraviny, které chutnají co nejlépe, křupou co nejvíce a zapříčiní, že naše mozky po nich budou toužit. Takže jsou návykové. Bezva…

No, a od toho je tu onyxová liška, aby ti poradila, jak na stravovací problémy vyzrát! Jak jíst zdravěji a vypadat a cítit se lépe.

V tomhle článku je to celé o tom, jak vyzrát na chutě.

Ber to jako návod, jak přestat toužit po junk foodu. Jak přebýt chutě, jak je už nemít. Protože tím se uleví nejen tvé mysli, ale i tvému pasu a hlavně tvému zdraví.

Krok #1: Musíš svým chutím porozumět

Proč vůbec máš chutě? Prvním důvodem je pocit, který z té potraviny získáme. Můžeme si užít její chuť, vůni, texturu. Chuť a vůni si moc dobře uvědomuje, ale právě textura je to, co většina lidí nevědomky vyhledává. Jen se nad tím zamysli – necháváme se unést křupavostí chipsů, šumivostí limonád a krémovostí zmrzliny.

Druhým důvodem, proč po nezdravých potravinách toužíme, je jejich složení živin. Vyhledáváme ten ideální poměr cukrů, tuků a soli. “Takové potraviny totiž nejvíce stimulují náš mozek k tomu, aby vyloučil dopamin, neurotransmiter (neuropřenašeč), který je spojen se systémem potěšení a odměn. Mozek se naučí potěšení předvídat, očekávat, takže už reklama na pizzu v televizi nebo projížďka kolem stánku se zmrzlinou “rozsvítí” dopaminové dráhy. Jakmile pak to jídlo sníme, mozek vyloučí opioidy, což přinese emoční útěchu. Dopamin a opioidy dohromady vytvářejí v mozku cestu, která se může aktivovat pokaždé, když je člověku ona potravina připomenuta. Ať už ten člověk zrovna má hlad, nebo nemá.” (vysvětluje David A. Kessler, lékař vystudovaný na Harvardu, autor knih a právník.) Tak, tady to máte. Junk food je vlastně DROGA!

Krok #2: Identifikuj jídla, která u tebe vyvolávají nekontrolovatelné přejídání se. A nepouštěj je do domu.

Co tě tolik “dráždí?” Je to zmrzlina? Dort? Nachosky? Brambůrky? Slané tyčinky? Vlašský salát? Kyselé bonbony? Rumové perníčky? (Omlouvám se, jestli jsem u některé položky uhodila hřebíček na hlavičku…) Uvědomit si, které potraviny jsou tvojí slabinou, je ale velmi důležité. Neznamená to, že už je nikdy v životě nemůžeš pozřít, ale dej si tu práci, že je přestaneš kupovat. Nemít je doma ve spíži je základ. Usnadní ti to odvykání. Odbouráš tím pokušení. Sejde z očí, sejde z mysli…

A rada, jak lahůdkám odolat v krámě? Nechoď na nákup, když máš hlad!

Krok #3: Dekóduj své emoce

Máš doopravdy hlad? Často se totiž stane, že hledáš útěchu u jídla z jiného důvodu. Můžeš cítit: stres, únavu, hněv, nespokojenost, nudu, depresi, přetížení, smutek, stesk po něčem nebo po někom…

Tyhle emoce zvládáme každý trochu jinak. Někdo je umí zvládat dobře a nic to s ním neudělá, jiný ztratí chuť k jídlu, ale možná patříš mezi ty, kteří se své emoce naopak snaží zajíst. Z junk foodu se potom stane útěcha. Jenže potíž je v tom, že jídlo situaci nevyřeší. Je to jen taková peřina na tvůj problém. Chvíli ho přikryje a schová, ale nepomůže ti ho vyřešit. Musíš se proto zaměřit přímo na ten problém! Na tu emoci. Je potřeba vyřešit to, co se zrovna ve tvém životě děje.

Časté je také chtít jídlo proto, že cítíš únavu. To proto, že se tělo dožaduje přísunu energie. Třeba když se špatně vyspíš. Místo tatranky si radši najdi chvilku a zdřímni si. A jdi ten den včas spát.

Krok #4: Změň svoji rutinu. Nedej chutím šanci.

Vysleduj, kdy se chutě objevují – a pak jdi něco dělat! Nějak se zaměstnej. Místo podlehnutí chutím a jídlu. Co ti dělá radost? Co ti přináší pocity štěstí a spokojenosti? Jídlo přece není tím jediným zdrojem potěšení na světě!

Podobné je to potom i s dietou a stravováním obecně. Snaž se, aby tvá strava byla zajímavá. Mozek totiž touží po novinkách. Baví se, když může zažívat nové chutě, vůně, textury… A nejspokojenější bude, když mu poskytneš variaci textur – tak bude mít spoustu zážitků v jediném jídle! Takže zkombinuj křupavou mrkev a okurku s krémovým hummusem, bílý jogurt s křupavou granolou, apod.

Krok #5: Měj plán. Jez dostatek bílkovin. Měj zdravé suroviny hned po ruce.

Tohle je hned několik kroků/rad pohromadě, já vím… Tak se do toho pusťme – do rad, jak se vlastně stravovat tak, aby se člověk vyhnul chutím na sladké a smažené.

Doma, ve škole, v práci, v autě – měj vždy po ruce něco zdravého. Náš (ne)přítel “junk food” je totiž většinou snadno po ruce, tak se na to musíme připravit. Potřebujeme postavit obranu. Nejlepší je si předem naplánovat, co budeš jíst. A taky kdy.

A nezapomínej na pití. Doufám, že víš, že je potřeba pít během dne dostatek vody. Někdy se totiž stane, že si myslíš, že máš hlad, ale ve skutečnosti máš žízeň! Takže než začneš svačit, napij se nejdřív pořádně vody.

Hrozně důležité – vlastně asi to vůbec nejlepší na krocení chutí – je jíst pravidelně. A přijímat bílkoviny s každým jídlem, protože ty zasytí na déle, než sacharidy. Měj ve svém stravování pravidelnost. Měj plán! Ale zároveň si dávej pozor na velikost porcí. Když budeš jíst pravidelně, tělo si zvykne a přizpůsobí se. Bude vědět, že se ho nebudeš pokoušet vyhladovět, bude vědět a že v určitou dobu dostane své kýžené živiny. Tím pádem se chutě dramaticky sníží, ideálně i úplně zmizí!

Krok #6: Vyzraj na chutě pomocí triků s myslí

Nenech se ovládat. Využij svou mysl. Ujasni si, proč chceš vyzrát na chutě a netoužit po junk foodu. Jaký je tvůj cíl? Čeho se snažíš dosáhnout? Chceš se cítit lépe? Mít více sebedůvěry? Být fyzicky a/nebo psychicky silnější? Mít více energie? Mít jasnější mysl? Růst spirituálně? Dopřej si chvilku a opravdu nad tím popřemýšlej. Nejlépe s tužkou a zápisníkem.

Můžeš se nechat inspirovat někým, kdo už své chutě překonal. Také bych ti doporučovala nesnažit se své návyky měnit příliš rychle. Většinou je lepší jít na to postupně a pomalu, po malých krůčcích. Každý začínáme někde jinde. A zbavit se chutí na junk food vyžaduje řadu změn ve svých návycích. Začni třeba tím, že nezdravá jídla začneš trochu omezovat, že nejdříve snížíš množství, které konzumuješ. Pak to množství zkrouhni na polovinu. Pak, třeba po týdnu, ještě víc… Rozumíme si. Už to bude obrovská úleva pro tvé tělo, pro tvé zdraví! A takhle se dostaneš až tam, kde chceš být 🙂

Soustřeď se na potraviny, které jsou pro tvé tělo prospěšné. Které mu dodají ty správné živiny. Jez potraviny plné vitamínů, minerálů, vlákniny, bílkovin a zdravých tuků. Díky tomu bude tvé tělo zaopatřené a nebude toužit po ničem dalším. Signál sytosti se tak dostaví rychleji, než když jíš jen prázdné kalorie z junk foodu. V tom je ta věda!

Nedoporučuji ti se příliš omezovat. Já jsem na sebe už v minulosti kolikrát uvalila přísná omezení, rozhodla se pro ně, řekla si je, dokonce si je zapsala! Jenže… má “předsezvetí”, že už si v životě nedám ani jednu sušenku, nelíznu si zmrzliny a na brambůrky se ani nepodívám, dokud mé nohy nebudou štíhlejší a bříško pevnější… se mi co myslíš? Nikdy nepodařilo dodržet! (Jinak bych ani nenapsala, že jsem se pokoušela omezovat se opakovaně, že x)) Rozhodně tím neříkám, že se člověk nemá omezovat vůbec. Tak to také nefunguje. Ale chce to najít tu správnou rovnováhu, ten zlatý střední bod, který povede k tvé spokojenosti.

Věřím, že z psychologického hlediska je dobré říct si něco takovéhleho: “Můžu jíst všechno. Když budu mít někdy chuť dát si kousek dortu, tak si ho klidně můžu dát.” Tímhle totiž svůj mozek uklidníš. Nehrozí ona posedlost jídlem. Budeš naopak cítit volnost, budeš mít vše pod kontrolou. Souhlasím totiž s tím hezkým poměrem: 80/20. Tedy jíst zdravě z 80% a zbylých 20% si užij cokoliv, klidně pizzu nebo zmrzlinový pohárek!

Pokud tě napadají nějaké otázky, neváhej mi napsat na hello@onyxfox.cz 🙂

Tvá Barbie Leia

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výborně! Email už je na cestě 💌


Zkontroluj svůj inbox a složku hromadné.

Důležité!

Je možné, že email s kuponem přijde do složky HROMADNÉ/Promotions. Aby sis byla jistá, že nezmeškáš žádné další výhodné nabídky a dárečky, přesuň můj email do inboxu a ulož si adresu.