Blog

O nás

10 ranních zvků které ti pomůžou zhubnout

10 ranních zvyků, které ti pomůžou zhubnout

Snažíš se letos trošku zhubnout? Tak já tu pro tebe mám 10 ranních zvyků, které ti pomůžou zhubnout! Stačí totiž pár jednoduchých triků a dobře cílených praktik a výsledky tvé snahy se zněkolikanásobí! Samozřejmě pamatuj na to, abys tyto zvyky doplnila zdravým jídelníčkem a aktivním životem. Začít ráno dobrými zvyky ti zaručeně přinese úspěch, budeš se lépe cítit a zanedlouho i lépe vypadat.

Tady je 10 ranních zvyků, které ti pomůžou zhubnout:

1. Hned po probuzení vypij dostatek vody

A to nejlépe vody s citronem. Co se týče teploty, názory se různí, ale podle mě je pro tělo nejlepší a nejpřirozenější voda vlažná, nebo jen mírně studená. Rozhodně bych se vyhnula vodě ledové. Tělo je po celé noci značně vysušené, takže potřebuje doplnit tekutiny. A voda je samozřejmě tou nejlepší volbou. Navíc ti pomůže nakopnout po ránu metabolismus i mozek. Někdy ta sklenice či dvě vody s citrónem funguje lépe, než kafe!

2. Dopřej si sluníčko

Důležitost téhle rady si uvědomuju obzvláště letos, kdy jsme doslova půl roku měli zimu..! Slunce je život. Doslova! Ráno rozhrň závěsy, roztáhni žaluzie a vpusť k sobě slunce, nebo aspoň světlo. To tě nabudí do nového dne a pomůže ti se pořádně probrat. Pokud je hezky a máš čas, můžeš vyrazit na ranní 15 minutovou procházku. Spálíš kalorie, rozhýbeš tělo a hlavně načerpáš vitamín D, který mimo jiné podporuje hubnutí!

3. Snídani obohať o porci bílkovin

Snídaně je zřejmě nejkontroverznějším jídlem dne. Mezi odborníky se stále drží názor, že snídat by měl každý. Že snídaně, jako první jídlo dne, je nesmírně důležitá, abychom tělu dodali energii do všech činností nového dne. Snídej sám, říká se. Snídej jako král, i to se říká. Rozhodně na tom něco bude. Rozhodně je podle mě důležité dodat tělu většinu jídla v té části dne, kdy jsme nejaktivnější a máme ještě čas všechno strávit a energii využít. Nejsem zastáncem velkých večeří, protože večer už tělo tolik energie nepotřebuje. Zároveň ale nechci nikoho nutit do snídaně. Když někomu dělá problémy, může se stravovat pomocí přerušovaného půstu a jíst jen v rozmezí 8 hodin ze dne. Pokud ale máš ráno napilno a jsi zvyklá snídat, doporučuji v tom nepřestávat. Pokud se ale tvá snídaně rovná rohlíku s marmeládou či koblize, zkus do ní zakomponovat bílkoviny. Dobrou volbou jsou vejce natvrdo (nebo na jakýkoliv způsob), proteinový nápoj, nebo libová šunka. Taková snídaně tě zasytí na déle a podpoří tě, pokud chceš zhubnout.

4. Přidej pohyb – protažení, chůzi, nebo rovnou trénink

Cvičení spaluje tuk. Také ale pomáhá regulovat krevní cukr a dokonce zvyšovat celkovou spokojenost během dne! Pokud chceš trochu (nebo hodně) zhubnout, pokus se ráno vmáčknout do svého režimu nějaký ten pohyb. Může to být i procházka se psem, krátký běh kolem tvého sousedství, nebo třeba pozdrav slunci. A pokud je tvůj denní režim ve tvých rukách, vůbec nejlepší je si hned ráno zacvičit!

5. Ráno se zvaž – ve stejnou dobu, na stejné váze

Některé vědecké studie ukazují, že vážit se každé ráno může mít pozitivní vliv na hubnutí. Rozhodně ale doporučují vážit se každé ráno ve stejnou dobu a ve stejné situaci. Dále je důležité si uvědomit, že lidské tělo – obzvláště to ženské – osciluje mezi různými hmotnostmi. Takže se neděs, jestli uvidíš číslo vyšší – může to být jen zadržovaná voda spojená s fází menstruačního cyklu nebo s tím, že jsi večer měla jídlo bohaté na sůl či že jsi ve stresu. Pokud jsi poctivá a hubneš, snižující se číslo na váze může být tvojí velikou motivací ve své snaze nepřestávat. Pro někoho je to ale zase příliš stresující. Sama zjistíš, co pro tebe bude lepší. Jestli se vážit každé ráno nebo ne. Já bych doporučila zvážit se jednou týdně, třeba každé pondělí ráno.

6. Dbej na umírněnost – a trénuj ji už ráno

Hubnutí je komplexní záležitostí. Ano, jídelníček a pohybová aktivita na něj mají obrovský vliv. Zrovna tak důležitá je ale naše hlava. Naše myšlenky. A tvá přesvědčení ohledně tebe a hubnutí. Hubnutí je dále o emocích. Ráno je skvělou příležitostí si tohle všechno začít uvědomovat. Uvědomovat si své tělo, své myšlenky, své pocity. Být plně v přítomném okamžiku. Můžeš do své ranní rutiny zařadit meditaci. Ale taky nemusíš, nebo si můžeš vytvořit vlastní verzi meditace. Pomůže ti, když si ráno vyhradíš 5 minut na čas sama pro sebe. Ať už se šálkem kávy či čaje, s deníčkem a propiskou, nebo i “jen” s výhledem z okna.

7. Nachystej si zdravý výživný oběd

Předejdi tomu, že by tě v práci nebo ve škole hlad zastihl nepřipravenou. Místo toho ráno popadni krabičku se zdravým výživným obědem! Můžeš si ji připravit už večer předem, nebo si ráno vyšetřit pár minut a oběd si nachystat. Tím pádem se nebudeš muset uchýlit k brambůrkám a sladkému šátečku, ale budeš mít jídlo po ruce. A navíc budeš přesně vědět, co v něm je. A to je u hubnutí důležité.

8. Začni si zaznamenávat, co jíš

Často ani nevíme, co všechno během dne sníme. Ale pokud si to budeš celý týden zapisovat, už po pár dnech zjistíš, jak na tom jsi! Jíš něco nevědomky? Je tvůj jídelníček jiný o víkendu a ve všední den? Chybí ti zelenina? Možná se budeš divit, kolik užitečných závěrů ti přinese vést si deník toho, co všechno sníš a vypiješ. Možná přijdeš i na snadné malé změny, které budou mít velký výsledek. Třeba když vypustíš sušenku a čokoládu u televize a vyměníš je za čaj, už po pár týdnech se kalorie nasčítají a ubyde ti pár centimetrů v pase 😉 Jídlo si můžeš zapisovat do notýsku nebo do některé z mobilních aplikací.

9. Chůze či kolo je lepší než auto

O pohybu už tu řeč byla, ten je pro hubnutí nepochybně velmi prospěšný. A když je ho po ránu více, je to jen dobře. Pokud máš možnost, můžeš do práce nebo do školy docházet pěšky. Nebo jet na kole. Krom pohybu totiž budeš těžit i z čerstvého vzduchu! Další možností je jet autobusem a vystoupit o zastávku dříve, nebo když už jet autem tak zaparkovat o kousek dál. Nebo si místo výtahu vyšlápnout schody. Vždycky se dá něco vymyslet.

10. Neboj se si přispat!

No a jedna příjemná a možná nečekaná rada na závěr: neboj se si ráno přispat. Obzvlášť pokud spíš celkově málo. Spánek je hrozně důležitý, pro naše fyzické i psychické zdraví. A pro hubnutí je klíčový. Pokud máš chronický nedostatek spánku, tělo se snaží si to vynahradit jinde: bude po tobě vyžadovat víc energie z jídla! Takže si radši přispi, než abys musela přidávat o svačinu (či nekolik) víc.

Jak vypadá tvé ráno, když zrovna hubneš? Máš nějaké další tipy, které jsem nezmínila?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výborně! Email už je na cestě 💌


Zkontroluj svůj inbox a složku hromadné.

Důležité!

Je možné, že email s kuponem přijde do složky HROMADNÉ/Promotions. Aby sis byla jistá, že nezmeškáš žádné další výhodné nabídky a dárečky, přesuň můj email do inboxu a ulož si adresu.